Caffeine.supply
1927 Blend by Panther Coffee

1927 Blend

Brazil, Mogiana

Read: Best Natural Process Coffees of 2026 →

Buy at Panther Coffee → 340 · $19.00

See your real cost per cup →

Tasting Notes

dark chocolatesyrupynuttycreamymellow

Flavor Profile

Start your Coffee DNA with this coffee →

Details

Region
Mogiana
Origin
Brazil, Mogiana
Process
Pulped Natural
Variety
Mixed
Elevation
1,225 m
Roast
Medium
Weight
340

Available Sizes

12 oz
$19.00 ($1.58/oz)
2 lb
$48.00 ($1.50/oz)
5 lb
$90.00 ($1.13/oz)

About

Crafted to commemorate the year of Panther's esteemed Probat roaster's creation, this blend evokes the essence of Northern Italy's revered espresso profiles with robust, rustic, classic characteristics.

Brew Recommendation · Espresso

Dose
18 g
Water
36 ml
Temp
93°C

Scale this ratio for any batch size →

Brewed it? Check your extraction with a refractometer →

See the right grind size for Espresso →

Check the freshness window for Espresso →

See how much caffeine is in a Espresso →

Pairs With