Caffeine.supply
Big Trouble by Counter Culture Coffee

Big Trouble

Peru, Colombia, Papua New Guinea

Read: Best Peruvian Coffees of 2026 →

Buy at Counter Culture Coffee → 340 · $16.00

See your real cost per cup →

Tasting Notes

CaramelToasted WalnutMilk ChocolateRound BodyClean Finish

Flavor Profile

Start your Coffee DNA with this coffee →

Details

Region
Latin America, Pacific
Origin
Peru, Colombia, Papua New Guinea
Process
Washed
Harvest
Rotating seasonal
Roast
Medium
Weight
340

Available Sizes

12 oz
$16.00 ($1.33/oz)
24 oz
$29.00 ($1.21/oz)
5 lb
$72.00 ($0.90/oz)

About

Counter Culture's most approachable blend, Big Trouble is a low-acidity, medium-roast coffee designed to remind you of a traditional Italian espresso with sweet caramel and nutty flavors that adapt beautifully to any brewing method.

Brew Recommendation · Drip

Dose
22 g
Water
375 ml
Temp
93°C

Scale this ratio for any batch size →

No scale? Convert this to tablespoons →

Brewed it? Check your extraction with a refractometer →

See the right grind size for Drip →

Check the freshness window for Drip →

See how much caffeine is in a Drip →

Certifications

Pairs With