Caffeine.supply
Cardinal Blend by Compass Coffee

Cardinal Blend

Latin America, Multi-Region

Read: Best Washed Process Coffees of 2026 →

Buy at Compass Coffee → 340 · $16.99

See your real cost per cup →

Tasting Notes

Milk ChocolateToasted NutsNutty CaramelSmoothBrown Sugar

Flavor Profile

Start your Coffee DNA with this coffee →

Details

Region
Latin America
Origin
Latin America, Multi-Region
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Bourbon
Elevation
1,400 m
Harvest
2024
Roast
Medium
Weight
340

Available Sizes

12 oz
$16.99 ($1.42/oz)
2 lb
$29.99 ($0.94/oz)
5 lb
$59.99 ($0.75/oz)

About

The very first Compass blend and house coffee at the Compass Cafe. Smooth, mellow, and full of nutty caramel flavors, Cardinal is the perfect companion for any time of year and any brew method.

Pairs With